Właśnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny! Dzieci powrócą do wytężonej nauki i ciężkiej pracy, związanej ze zdobywaniem nowej wiedzy. Pamiętajmy jednak, że rok szkolny niesie za sobą obowiązki również dla nas - rodziców i opiekunów tych dzieci. Nasze pociechy niejednokrotnie same będą musiały przebyć drogę do szkoły, co może stanowić dla nich nie lada wyzwanie – zwłaszcza dla maluchów, które tę „samotną daleką podróż” odbędą po raz pierwszy w życiu.

     Zgodnie z kodeksem drogowym dziecko po ukończeniu 7 roku życia może samodzielnie korzystać z drogi, staje się zatem pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Do osiągnięcia tego wieku powinno poruszać się po drodze pod opieką osoby, która osiągnęła przynajmniej 10 rok życia. Pamiętajmy, że poruszające się bez opieki dorosłych dzieci często mogą spotkać się z sytuacjami dla nich nowymi i nieznanymi. Bez wątpienia brak doświadczenia i odpowiedniej wiedzy spowodować może, że nie będą wiedziały jak w takich nietypowych sytuacjach się zachować. Młodzi uczestnicy ruchu drogowego nie zawsze potrafią także przewidywać, jakie skutki może nieść za sobą określona sytuacja na drodze – jako dzieci mają pewne trudności w spostrzeganiu, ograniczone pole widzenia ale także tendencję do reagowania w sposób emocjonalny i gwałtowny. Wszystko to może spowodować, że podczas drogi do lub ze szkoły nasze dziecko może stać się uczestnikiem lub nawet sprawcą zdarzenia drogowego. W jaki sposób uchronić się przed takimi zagrożeniami? Dziecko jest wspaniałym obserwatorem i bardzo szybko uczy się odpowiednich zachowań, dlatego też zawsze bądźmy dla niego wzorem i uczmy właściwych postaw na drodze, a także przestrzegajmy przed tymi niewłaściwymi. Bez wątpienia doskonałym pomysłem jest wspólne pokonanie drogi do szkoły, podczas której omówimy z naszą pociechą zagrożenia, jakie mogą wystąpić i zwrócimy uwagę na newralgiczne, niebezpieczne miejsca. Zachęcajmy nasze dziecko do rozmowy na temat nietypowych sytuacji, które spotkały go podczas drogi.

     Zadbajmy o to aby miał przy sobie jakiś odblaskowy element ubioru lub wyposażenia. Przede wszystkim jednak uczmy dzieci od najmłodszych lat podstawowych zasad i reguł, polegających na:

• Obowiązku korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku z pobocza lub jezdni

• Konieczności poruszania się lewą stroną drogi w przypadku korzystania z pobocza lub jezdni

• Konieczności poruszania się po jezdni jeden za drugim

• Obowiązku używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, szczególnie podczas poruszania się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

     Jako Straż Miejska w Bieruniu podczas działań „Bezpieczna droga do szkoły” będziemy patrolowali rejony szkół i pomagali naszym najmniejszym mieszkańcom bezpiecznie dotrzeć na lekcje. Nie zapominajmy jednak, że nikt i nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i ograniczonego zaufania, którego powinniśmy nasze dzieci nauczyć!