Straż Miejska w Bieruniu powstała na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, jako jedna z pierwszych tego typu jednostek na Śląsku. Jej Pierwszym komendantem był pan Marian Wala. W 1992 roku przyjęto do pracy w SM 9 osób. Zakupiono podstawowe wyposażenie funkcjonariuszy: środki łączności, umundurowanie, środki przymusu bezpośredniego, samochód terenowy Tarpan Honker.

          Początkowo SM pracowała tak jak Urząd Miasta od 7.30 do 15.30 , szybko jednak potrzeby i oczekiwania okazały się inne i pracowaliśmy na dwie zmiany. Zadań było bardzo dużo, najważniejsze z nich to zwiększenie poczucia bezpieczeństwa w mieście, likwidacja nielegalnych wysypisk śmieci, bezpieczeństwo dzieci w rejonach szkół i placów zabaw, problemy z mieszkańcami nadużywającymi alkoholu w miejscach publicznych.

          W trakcie pełnienia służby, często to my byliśmy pierwsi na miejscu wypadków i udzielaliśmy pomocy poszkodowanym. Często wykorzystywany był do tego motocykl służbowy z pełnym wyposażeniem ratunkowym , który prowadzili wyszkoleni pracownicy z uprawnieniami ratowników drogowych. Dzięki przychylności państwa Tura, właścicieli stadniny Solec, przeszkolonych zostało trzech pracowników do pełnienia służby konno. W założeniach konne patrole miały służyć w terenie leśnym, trudnodostępnym i na bezdrożach.

          W 1996 roku otworzony został pierwszy w Polsce po 1990 r. całkiem nowy budynek samorządowy pod wdzięczną nazwą TRIADA. W tym budynku umieszczono Komendę Straży Miejskiej, MOPS i Bibliotekę.

          Rok 1997 był pamiętny dla Bierunia. Nawiedziła nas powódź. Nasza jednostka pełniła całodobową służbę, a w najtrudniejszych momentach prawie cały stan osobowy przez kilkanaście dni pracował non stop tylko z przerwami na sen na materacach w komendzie. Byliśmy do dyspozycji Komitetu Powodziowego i mieszkańców miasta. Nasza praca i poświęcenie zostało docenione zarówno przez mieszkańców jak i przez władze gminy i województwa.

          Nowe zadania, które sukcesywnie były stawiane przed wszystkimi Strażami Miejskimi spowodowały, że nawiązaliśmy bliższą współpracę z Policją co zaowocowało między innymi wspólnymi patrolami.

          Kolejna dużym wyzwaniem, przed którym stanęliśmy, była powódź w 2010 roku. Doświadczenia nabyte w 1997 roku oraz dobrze wyszkolona kadra, pozwoliły jednak na realizację postawionych przed nami.

          W 2015 roku kolejnym Komendantem naszej jednostki został Jan Słoninka. W trakcie jego urzędowania w Bieruniu pojawiły się patrole rowerowe, dzięki którym mogliśmy dotrzeć do miejsc, gdzie wjazd autem jest niemożliwy albo bardzo trudny. Przeprowadzone zostały również konsultacje społeczne związane ze sposobem rozwoju miejskiego monitoringu, który przeniesiony został do naszej jednostki.

          Po przeprowadzonych pod koniec 2018 roku konsultacjach społecznych i przychylności władz miasta oraz Rady Miejskiej zapadła decyzja o utrzymaniu naszej jednostki. W marcu 2019 roku następcą Jana Słoninki na stanowisku Komendanta został Krzysztof Waligóra.