Rozpoczęły się wakacje po szczególnym w dobie koronawirusa roku szkolnym. Co prawda młodzież i dzieci już od dłuższego czasu nie chodziły do szkół, ale nauka przecież wciąż się odbywała. Teraz pora na błogie lenistwo i odpoczynek. Pamiętajmy jednak, że okres letniej beztroski niesie ze sobą także różne zagrożenia. Nasze pociechy, pozbawione dość często w tym czasie opieki dorosłych, mogą łatwo popełniać błędy, których skutki często są poważne. Jak takiego zagrożenia uniknąć?

• W miarę możliwości zapewniajmy naszym dzieciom maksimum uwagi i zainteresowania z naszej strony. Nuda sprzyja głupim pomysłom,

• ustalajmy miejsca, gdzie nasza pociecha spędza swój wolny czas i sprawdzajmy te miejsca,

• miejmy stały kontakt ze swoim podopiecznym,

• wyznaczajmy godzinę powrotu do domu,

• warto wiedzieć z kim i jak nasze dziecko spędza swój wolny czas.

          W przypadku dzieci w wieku szkolnym należy zwrócić uwagę na kwestię znajomości elementarnych podstaw poruszania się po drodze czy kontaktu z nieznanym zwierzęciem. Każde dziecko powinno znać numery alarmowe. Uczulajmy nasze małe pociechy na kwestie kontaktu z obcymi osobami, także z rówieśnikami. Ustalmy zasady bezpieczeństwa podczas pobyty samemu w domu. Uzgodnijmy z naszym dzieckiem kiedy i czy w ogóle może otworzyć drzwi komuś obcemu i jak ma się wtedy zachować. Zwróćmy mu uwagę aby drzwi do domu zawsze były zamknięte na klucz!

          Bez wątpienia wakacje niosą zdecydowanie więcej zagrożeń i pokus dla młodzieży. Potrzeba akceptacji, zaimponowania innym sprawia, że nastolatkowie są podatni na wpływy nie zawsze odpowiedniego i odpowiedzialnego środowiska rówieśniczego. Okres ten sprzyja spotkaniom w gronie znajomych, które mogą stać się okazją do pierwszego spróbowania alkoholu, papierosów, dopalaczy czy innych środków psychoaktywnych. Badania pokazują, że prawie połowa nastolatków po raz pierwszy alkohol spróbowała z kolegami pod przysłowiową chmurką. Zazwyczaj alkohol młodym ludziom dostarczają ich pełnoletni znajomi czy koledzy. Sprawdzajmy zatem z kim, gdzie i jak nasze dziecko spędza swój wolny czas, którego w wakacje będzie miało bardzo dużo.

         Wciąż aktualnym problemem jest kwestia dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych. Ciekawość, presja otoczenia, czy też przeświadczenie, że „przecież po jednym razie nic się nie stanie” sprawiają, że młodzi ludzie wciąż sięgają po takie substancję. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę jak nieodpowiedzialne pomysły mogą pojawić się w głowie człowieka odurzonego alkoholem czy substancjami psychoaktywnymi. Zwłaszcza młodego człowieka, na którego sustancje takie działają wyjątkowo mocno. Skutki, zarówno te prawne jak i medyczne, mogą być przykre. Chwila nieodpowiedzialności rzutować może na całe dalsze życie. Rozmawiajmy zatem ze swoimi dziećmi, uświadamiajmy im te wszystkie zagrożenia. Może właśnie dzieki odpowiedniej rozmowie tych złych, niechcianych sytuacji unikniemy. 

          Pamiętajmy także o tym, że najbliższe lato jest dla nas wszystkich wyjątkowo specyficzne. Związane jest to oczywiście z epidemią koronawirusa. Nie zapominajmy, że jest on wciąż niebezpieczny i cały czas możemy się nim zarazić. Zachowujmy wszystkie wprowadzone obostrzenia, przestrzegajmy odpowiedniego reżimu sanitarnego. Tegoroczne wakacje to swoistego rodzaju egzamin odpowiedzialności za siebie i innych. Sprawmy abyśmy wszyscy zdali go celująco!

Bezpiecznego odpoczynku życzy Straż Miejska w Bieruniu.